Заработувате ли сеуште преку ЦПА?

МартинСК

Член
Зачленет/а
17 јануари 2014
Мислења
65
Реакции
18
Гледам дека овој дел од форумов бил доста активен во минатото, а во последно време многу помалку, па викам да започнам една дискусија.
Па еве споделете овде дали сеуште користите ЦПА како начин на онлајн заработка? Кој сака може да сподели и некои up-to-date методи на промовирање со оглед на се поригорозните правила што ги наметнуваат социјалните мрежи и особено YouTube. Исто така може да споделите(да се пофалите) за некои успеси што сте ги постигнале во последно време преку ЦПА и слично. Во главно, сакам малку да се оживее овој дел од форумот, да се развие дискусија и размена на идеи. Па, повелете.. :D
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
прочитај го текстов подоле, ке ти стане јасно, во кратки црти исто ти е.

# Pay Per Download: Known as PPD. It’s self explanatory, Pay Per Download, publisher of a file gets pay for every survey a user accomplish in order to download the file. PPD is a middle man between CPA and publishers. Users may prefer PPD on CPA for the features and simplicity.#
Cost Per Action: Known as CPA. Is an online advertising pricing model, where the advertiser pays for each specified action (a purchase, a form submission, and so on) linked to the advertisement. PPD websites takes their surveys from CPA websites.
фулл стори
 

МартинСК

Член
Зачленет/а
17 јануари 2014
Мислења
65
Реакции
18
Добро, ова е у кратки црти објаснето убаво општо за ЦПА, ама мене ми беше поентата да се развие дискусија овде на форумот меѓу членовите за лични искуства, методи и идеи од поново време. Мислам има доста вакви теми од 2011/2012 на форумов, ама нема нешо од поново време, а у ИМ работите се мењаат нонстоп и поголемиот дел од тие методи се веќе нефункционални. Некако е премногу пасивен ЦПА делот во последно време, па ме интересираат мислења на членовите... :)
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Добро, ова е у кратки црти објаснето убаво општо за ЦПА, ама мене ми беше поентата да се развие дискусија овде на форумот меѓу членовите за лични искуства, методи и идеи од поново време. Мислам има доста вакви теми од 2011/2012 на форумов, ама нема нешо од поново време, а у ИМ работите се мењаат нонстоп и поголемиот дел од тие методи се веќе нефункционални. Некако е премногу пасивен ЦПА делот во последно време, па ме интересираат мислења на членовите... :)

Те подржувам во идејата како нов член, интересен форум..
но некако ми е многу како поспан спрема дискусите во моментот..
 

besy

Истакнат член
Зачленет/а
7 јануари 2012
Мислења
312
Реакции
119
Суште функционира ЦПА, само ти треба traffic, ништо повеќе. :D
CPA/PPD+Facebook (fan page) пробај
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Добро, ова е у кратки црти објаснето убаво општо за ЦПА, ама мене ми беше поентата да се развие дискусија овде на форумот меѓу членовите за лични искуства, методи и идеи од поново време. Мислам има доста вакви теми од 2011/2012 на форумов, ама нема нешо од поново време, а у ИМ работите се мењаат нонстоп и поголемиот дел од тие методи се веќе нефункционални. Некако е премногу пасивен ЦПА делот во последно време, па ме интересираат мислења на членовите... :)

Ма исто е се, нема што да се замараш.... Наместо да уплоадираш фајл на ППД, го заклучуваш линкот до доунлоад УРЛ, и коа ке ја пополни анкетата му давам линк од медиафајр.. Исти к***ц[DOUBLEPOST=1392054082,1392053519][/DOUBLEPOST]секогаш кога одиш преку ППД копманија ти плаќаат помалце затоа што и они заработуваат процент. Практично ППД провајдерите ги земаат анкетите од ЦПА провајдерите и ги пласираат на својте членови и си заработуваат во исто време.
 

МартинСК

Член
Зачленет/а
17 јануари 2014
Мислења
65
Реакции
18
Суште функционира ЦПА, само ти треба traffic, ништо повеќе. :D
CPA/PPD+Facebook (fan page) пробај

Поточно ти треба targeted traffic. Најтешко е да ги добиеш првите 500-1000 targeted fans на фејсбук страна. Не сум пробал вакво нешо, можда би можел да праиш видеа на Јутуб во врска со твоето ниче, да ги рангираш и да линкуваш до фб страната. Ако успееш да собереш 500-1000 targeted fans, би требало да имаш доста конверзии, а и прилив на други фанови. Секој почеток е тежок, али еве ова као идеја не е лошо. Исто мислам дека е подобро страната да ти биде наменета за поопшто ниче отколку за микро ниче бидејќи ќе можеш да промовираш поголем број на понуди.
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Исто мислам дека е подобро страната да ти биде наменета за поопшто ниче отколку за микро ниче бидејќи ќе можеш да промовираш поголем број на понуди.

И јас мислам исто но сите ми го зборуват спротивното,
една страна = едно ниче
само што почнав па ќе пробам и така и така
 

МартинСК

Член
Зачленет/а
17 јануари 2014
Мислења
65
Реакции
18
општо ниче: Free mobile apps
микро ниче: Free (некоја апликација)

На ова мислев, едно ниче меѓутоа поопшто со цел да можеш да нудиш поголем број услуги и да добиеш повеќе фанови, можеби некој нема да биде заинтересиран конкретно за таа апликација, а коа нудиш поголем број апликации тогаш можеби ќе сака да ти ја лајкне страната.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Глејте трафик, најчесто во денешно време трафикот иде или од пребарувач(популарно кажано од SEO) и од социјалните сајтови(фокусирај се на ова).
 

besy

Истакнат член
Зачленет/а
7 јануари 2012
Мислења
312
Реакции
119
Поточно ти треба targeted traffic. Најтешко е да ги добиеш првите 500-1000 targeted fans на фејсбук страна. Не сум пробал вакво нешо, можда би можел да праиш видеа на Јутуб во врска со твоето ниче, да ги рангираш и да линкуваш до фб страната. Ако успееш да собереш 500-1000 targeted fans, би требало да имаш доста конверзии...

Првите фанови најлесно се добиваат со s4s, односно некои поголеми страници ке ја споделат твојата страна, а ти нивната. :) Исто така има еден интересен начин, да најдиш страна слична на твојата, да ги адниш за пријател активните фанови и после да им пратиш инвајт да ја лајкнет твојат фанстрана.
 

МартинСК

Член
Зачленет/а
17 јануари 2014
Мислења
65
Реакции
18
Ова со аднување на фановите е добро, ама фејсбук ќе ти мавне забрана за аднување после неколку аднувања и треба да праиш нови акаунти нонстоп.
 
  • Like
Реакции: kiko

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Се разбира дека има заработка, ЦПА е прилично нов во интернет маркетинг-от и не верувам дека за брзо време би згаснал, но не знаеш што може да се случи.
 
На врв Дно