• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Заработка со microworkers

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93
Your temporary Success rate is 25%
Мислам дека ова ти појаснува? :)
 

Npk

Нов член
Зачленет/а
17 јануари 2013
Мислења
7
Реакции
0
Your temporary Success rate is 25%
Мислам дека ова ти појаснува? :)


Постои ли опција да ја повлечам сработената работа, пошто имам сега 13 кои сеуште се "pending" и веке 3 дена чекам а и не верувам во брзо време да се потврдат... или пак решение да глеам во нов акаунт?
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
ти стигна дома писмо со код ?
ако не е ќе си пишеш точна адреса и ќе чекаш да ти стигне.
А иначе исплаќаат секоја сабота мислам.
Барем така правеа кога работев јас таму.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Ако поминат 7 дена без трага од тој што е негова работата, автоматски ти се праве апproved. :)
 
  • Like
Реакции: Npk

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93
Постои ли опција да ја повлечам сработената работа, пошто имам сега 13 кои сеуште се "pending" и веке 3 дена чекам а и не верувам во брзо време да се потврдат... или пак решение да глеам во нов акаунт?
Да како што рече кон, ако не ја прегледа тој за 7 дена авотматски ти се префрлаат шпарите а немој да си се излажелк да си пратиѓ писмото пред да имаш собрано 10 долари, нема да ти го пратат. Првин собери 10 долари па после пишувај адреса праќај си писмо и све остало :)
 

Npk

Нов член
Зачленет/а
17 јануари 2013
Мислења
7
Реакции
0
Ме интересира и друго нешто, пошто сум почетник, ако можете и знаете да ми кажете некој начин како најмногу се ислаќа да работам (какви задачи) и како би можело малку побрзо да иде работава пошто вака многу споро некако, за 2$ цела недела чекам а за 2 саати ги изработив сите задачи... и дали има некој сличен сајт, имам од прилика 4-5 часа во денот време за да одвојам пред компјутер и мислам дека би било доволно, зборам за ситна зарботка...од прилика 50тина евра месечно, за понатака има време, како што глеам по интернет за повеќе и треба да се инвестира итн итн...
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Ме интересира и друго нешто, пошто сум почетник, ако можете и знаете да ми кажете некој начин како најмногу се ислаќа да работам (какви задачи) и како би можело малку побрзо да иде работава пошто вака многу споро некако, за 2$ цела недела чекам а за 2 саати ги изработив сите задачи... и дали има некој сличен сајт, имам од прилика 4-5 часа во денот време за да одвојам пред компјутер и мислам дека би било доволно, зборам за ситна зарботка...од прилика 50тина евра месечно, за понатака има време, како што глеам по интернет за повеќе и треба да се инвестира итн итн...
Fiverr, тоа би ти фатило најмногу неколку часа. Стави гигови(имаш повеќе теми со FIverr се убаво објаснето). Ако треба нешто тука сме. Исто и CPA. :)
 

Npk

Нов член
Зачленет/а
17 јануари 2013
Мислења
7
Реакции
0
Fiverr, тоа би ти фатило најмногу неколку часа. Стави гигови(имаш повеќе теми со FIverr се убаво објаснето). Ако треба нешто тука сме. Исто и CPA. :)
Вчера цела вечер читав за ова СРА и мислам дека најдобро би било тоа да го почнам... само некои работи не ми се јасни, дали ке треба да имам веб страна/блог, што е конверзија и на кој начин се заработува... пошто читав некои со youtube се служат други со блогспот нешто итн... да речеме ги иам коцките само уште да ги сложам и да ми се разјасни целата приказна... пиши ми пп ако не ти е проблем или па овде
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Вчера цела вечер читав за ова СРА и мислам дека најдобро би било тоа да го почнам... само некои работи не ми се јасни, дали ке треба да имам веб страна/блог, што е конверзија и на кој начин се заработува... пошто читав некои со youtube се служат други со блогспот нешто итн... да речеме ги иам коцките само уште да ги сложам и да ми се разјасни целата приказна... пиши ми пп ако не ти е проблем или па овде
Епа не си дочитал. Имаш мноооогу за читање. Конверзија значи некој ти оставил информации на некоја понуда која ти ја промовираш(остава страна а ти си рефералот всушност) и ти добиваш само тогаш, најчесто се остава меил. Совет: Читај. Имаш навистина многу теми и искуства од членовите од форумот.
 

Npk

Нов член
Зачленет/а
17 јануари 2013
Мислења
7
Реакции
0
Точно една недела веке работам на microworkers, и се соочив со нов проблем, досега имам изработено 21 jobs, 2 ми се оценети како Not-Satisfied и 4 се Pending , све останато е Satisfied & paid... Е сега, дневно можам 20 jobs да изработам, но success rate ми е 71% поради тие 2 недобро завршени и овие 4 кои се pending и да речеме да ги прифатат и овие 4 и ке можам да изработам после уште 5 (груба математика), пошто success rate опага кога се pending и така ке ми треба еден месец и повеќе да направам барем 10$ (пошто Employers нема да се уклучи 7 дена и ке чекам 1 недела за пола долар)... некое решение постои за ова? или пак негде јас грешам во чекори?
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
Гледам ставиле пејпал за исплата... па ќе одвојам секој ден по 10-15 минути на сајтов.. и месечно ке имам по некое доменче да купам.. или барем да ги плаќам провизиите по банките.
 

NickyyOH

Нов член
Зачленет/а
18 јануари 2013
Мислења
30
Реакции
7
Веб-страница
www.brdaroski.com
Здраво на сите,
Пред околу 3 недели се регистрирав на микроворкерс, и досега е добро за почетник..
Еве слика:

Е сега ме интересира дали можам да напрам withdraw и доколку некој би знаел во врска со работие со блогови да ги објасни доколку сака.
Поздрав :)
 

zozulec

Нов член
Зачленет/а
5 декември 2012
Мислења
6
Реакции
0
PR-page rank е скала за рангот на веб страната и блогот, се движи од 1 до 10 каде 10 е најголема оценка. Многу фактори влијаат на рангирањето најбитна е посетеноста на страната и релевантноста на содржината што ја нуди(барем според мене).
 

AndrewTr1

Нов член
Зачленет/а
27 февруари 2013
Мислења
1
Реакции
0
Многу малку работи има на Microworkers. Башка те ограничуваат ќе направиш 10 работи па после чекаш да ги одобрат (а може и една недела да фати). Да имаше по 100 sign up таскови на ден е тоа ќе беше друго па макар да беа и по 0.05$ една :)
 

TheHarrabed

Нов член
Зачленет/а
30 март 2013
Мислења
65
Реакции
5
Microworkers е веб страна каде што плаќаат за изработена минимална работа. Работите најчесто се лајк на Facebook, +1 на google, follow на twitter, subscribe на youtube... ваквиот тип на работи обично се платени од 0.05 до 0.15 $. Покрај овие работи постојат и други кои се повеќе платени како на пример пост на форум со линк до негде, овие работи се платени околу 0.20$. Најчести се работите со PR1, PR2, PR3, PR4 блогови/веб сајтови. Односно за пост на PR1 блог плаќаат околу од 0.50 до 1.00$ во зависност од зборовите, за пост на PR2 се плаќа од 0,75 до 2.00$, за PR3 се плаќа од 1,50 до 2,50$ а за PR4 се плаќа од 2,50 до 11.00$ (ова е најголемата сума што сум ја сретнал овие неколку месеци која ја даваат за PR4 блог). Доколку во рок од 7 дена оној што ја направил работата не ја оцени како успешна или неуспешна, системот автоматски ја обележува како успешна.
Кога сме кај исплатата. Минималната исплата е 9.00$ +fee 6,50% односно кога ке имате околу 10$ ке можете да ја направите првата исплата. Исплаќаат на alertpay и skrill. Но пред првата исплата ви испраќаат писмо на адресата која сте ја ставиле таму. Затоа гледајте адресата да биде точна бидејки можете да ја внесете само еднаш. Откако ке ви стигне писмото го внесувате кодот од него и чекате околу 5 работни дена да се изврши исплатата, односно еднаш неделно се врши исплата.
За да го користите овој сервис да бидете работодавец се бара прво да имате уплата од 10$. Како гаранција. Парите што ги заработувате од работите можат да се трошат за работи кои вие ги креирате. Но само доколку имате направено уплата од 10$ на вашиот акаунт на microworkers.

Сега за сега тоа е од мене. Доколку имате некои прашања слободно прашајте.
Моментално нема ништо за фејсбук, одам во категорија фејсбук и нема ништо за работа, инаку доста корисни совети за овој саит. Го гледам така годината на кој си го напишал постот и ми се пречинува дека во 2011 година подобро се заработувало на овој саит одколку сега затоа што сега нема кој знае колку работа околу 50-60 работи( и нема работи за фејсбук како што велиш од стартот на постот)
Ма да не верувам дека некој работи се сменети до сега така да ако има нешто сменето нека сподели некој.
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
Има работа за Американци и Енглези... За нас само блог постови и форум постови.. За ефтина пара.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Епа едино со прокси. Jumpto browser нуде канадско, америчко и uk ип...
 

TheHarrabed

Нов член
Зачленет/а
30 март 2013
Мислења
65
Реакции
5
Има работа за Американци и Енглези... За нас само блог постови и форум постови.. За ефтина пара.
И како тоа може зарем ние сме обични смртници, инаку ако отидам да работам со прокси можно ли е да ме банират и дали е можно потоа да си ги подигнам парите преку пејпал или како стојат работите(зарем мора точна адреса на живеење за подигање на парите)?
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
Да за да подигнеш пари они ти праќаат писмо сп код на домашна адреса... кога ќе ти стигне писмото го пишуваш кодот... и тогаш можеш да повлечеш.
Е да и ние сме обични смртници како нив... Ама они имаат повеќе пари
 
  • Like
Реакции: kon

TheHarrabed

Нов член
Зачленет/а
30 март 2013
Мислења
65
Реакции
5
Имам доста кој не ми ја провериле работат а поминаа 7 дена, и не се завршени па нешто тука читам дека после 7 дена автомацки се запишуваат како завршени но кај мене не се па ако сака некој да ми објасни како да се завршат. Овде пишува да отоворам таск детали и да поднесам жалба но нема никакво поднесување за жалба овде.
 
На врв Дно