Доминирај ги Google Top 5 позиции

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
мене ме интересираше друго. Дали посетите се намалуваат за 50% за секоја позиција.
На пример ако за некој кијворд бројот на месечни пребарувања е 9000, на прва позиција добива околу 9000 посети на втора околу 4500, на трета околу 2250 итн...

Еве интересено истражување од Chitika:
google-results-page-rank-average-traffic-share-chart.jpg


еве го и целиот Case Study:
Код:
http://cdn2.hubspot.net/hub/239330/file-61331237-pdf/ChitikaInsights-ValueofGoogleResultsPositioning.pdf
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
не би рекол дека 100% од трафикот се дели на сите 10 резултати од проста причина што кога некој пребарува никој не клика само на еден резултат, туку на повеке.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
не би рекол дека 100% од трафикот се дели на сите 10 резултати од проста причина што кога некој пребарува никој не клика само на еден резултат, туку на повеке.

Да ама ако некој кликне на првиот резултат и за 5 секунди се врати назад и кликне на вториот резултат. Тоа не се рачуна за посета...
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
ова прв пат слушам... зашто да не се рачуна за посета? кај го имаш ова прочитано? линк..
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Ilishev, би било добро за неколку дена да направиш една проста аналитика и да ни кажеш која е разликата во заработка. Од #2 (каде што беше последниве денови) до #1 - во процент секако...
ако не ти е тешко се разбира...
мене ме интересира бројот на посети за тој кијворд на 1ва,2ра и 3та позиција

Ќе дадам репорт од аналитикс на крајот од неделата :)
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
Си слушнал за Bounce Rate и Google Yo Yo Effect ?
истото ми се случува мене за неколку 2-3 кијворди, ама не за сите...

и каква врска има ова со
Да ама ако некој кликне на првиот резултат и за 5 секунди се врати назад и кликне на вториот резултат. Тоа не се рачуна за посета...
 

LaFea

Член
Зачленет/а
3 ноември 2013
Мислења
89
Реакции
35
истото ми се случува мене за неколку 2-3 кијворди, ама не за сите...

и каква врска има ова со


Bounce Rate:
Not everyone in SEO agrees bounce rate matters, but it may be a way of Google to use their users as quality testers (pages where people quickly bounce is probably not very good).
линк ( види во делот User Interaction)
 

Bojan

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
79
Реакции
42
Bounce Rate:
Not everyone in SEO agrees bounce rate matters, but it may be a way of Google to use their users as quality testers (pages where people quickly bounce is probably not very good).
линк ( види во делот User Interaction)
Може да го смениш начинот на кој се смета bounce rate-от. На многу лесен начин со 1 линија + во GA кодот. Ако сакаш можеш 0 bounce rate да имаш постојано.

Поради таа причина, нема логика гугл да го користи како ранкинг фактор. Истото важи и за page views.
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
незнам зашто забегавте со баунс рејт и јо јо ефекти, никој не праеше муабет за тоа...
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
така си е, чим сте на прво место на Google ич да не се секирате!!!
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Гугл Аналитикс - слика
Адсенсе заработувачката е зголемена за над 150% - слика
Инаку денес порачив уште 1 кампања со страна што сеуште не ја познава гугл т.е со ранк Н/А.
 

Conan

Член
Зачленет/а
30 јануари 2013
Мислења
81
Реакции
37
Честитки! Да се множат приходите.
Очигледно дека стартерот на темава си ја знае работата. :)

Инаку, која солидна rank checking алатка препорачувате?
Погоре во темава имаше screenshot од една таква алатка (дел од софтвер или дел од веб интерфејс).
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Честитки! Да се множат приходите.
Очигледно дека стартерот на темава си ја знае работата. :)

Инаку, која солидна rank checking алатка препорачувате?
Погоре во темава имаше screenshot од една таква алатка (дел од софтвер или дел од веб интерфејс).

SerpFox.com има бесплатна верзија до 10 киворди.
 

Bojan

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
79
Реакции
42
Имаше мал апдејт.
Код:
http://www.seroundtable.com/google-update-17956.html

Сигурно било нешто помало, пошо ни Mozcast, ни Serps.com, ни Serpmetrics не покажуваат големи варијации во ранкинзи... мали се шансите Пингвинот да бил.
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Сигурно било нешто помало, пошо ни Mozcast, ни Serps.com, ни Serpmetrics не покажуваат големи варијации во ранкинзи... мали се шансите Пингвинот да бил.

Случајно прочитав на вариор форум за абдејтот. Има доста луѓе потфатено.[DOUBLEPOST=1392663170,1389884534][/DOUBLEPOST]Од никаде до #1 | Кампањата на Горански + Социјални Сигнали :)
http://gyazo.com/f7fdb6aa39a8863bfc68ab86b53481e7
 
На врв Дно