• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Дали некој го користи pinterest?

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Многу одамна, купив PinBlaster го користев и имав слаб ефект и очајнички без да се обидам повеќе пати се откажав. Пред некое време го најдов програмов на мејл и го симнав повторно. Поработев, најдов многу бордови за мојата страна и верувеле или не направи бум..

Искрено сум изненаден од тоа што се може Pinterest да направи само потребно е време и добар начин на споделување на твојата содржина (читај Pin).

Pinterest е основан во 2010 и до сега има над 150 милиони активни корисници. Публиката е 80% Жени.

Наидов на доста корисници од Македонија кои го користат Pinterest како извор за traffic на своите страни со рецепти, облека, здрава храна и гледам дека истите тие имаат добри вирални пинови.

Дали некој од вас го користел Pinterest и би било супер да пише збор-два.
 

jane

Нов член
Зачленет/а
15 мај 2012
Мислења
5
Реакции
4
Ацка, јас го имам користено Pinterest пред околу 3 год, доста интересен traffic source. Имав еден пин кој стана вирален и за околу 30тина мин ми донесе 27 долари на adsense. Неколку пати ми падна сајтот во рок на тоа време.
Сега почнувам пак со Pinterest ама сум назад со материјалот. Доколку може да споделиш некоја стратегија со Pinblaster или сл би било супер.
Фала и позз
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Ацка, јас го имам користено Pinterest пред околу 3 год, доста интересен traffic source. Имав еден пин кој стана вирален и за околу 30тина мин ми донесе 27 долари на adsense. Неколку пати ми падна сајтот во рок на тоа време.
Сега почнувам пак со Pinterest ама сум назад со материјалот. Доколку може да споделиш некоја стратегија со Pinblaster или сл би било супер.
Фала и позз

За споредба од тебе, јас пак за нецела недела направив четири цифрена сума и околу 20k репини на пинот. Изненадувачки беше моментот кога утрото се разбудив и го видов адсенс-от :). Иако истото траеше одреден период сепак задоволен сум од истиот резултат.

Наскоро ќе отворам тема и за тоа а и ќе има и за Бордови. Моментално присобирам и правам бекап акаунти во случај да се зезне нешто.[DOUBLEPOST=1494524405,1487276878][/DOUBLEPOST]Од неодамна Pinterest има нов технички директор, Вања Јосифовски е новиот CTO.
Извор: https://www.it.mk/vana-josifovski-e-nov-direktor-na-pinterest/
 

Ace

VIP
Зачленет/а
11 март 2014
Мислења
32
Реакции
17
Јас се двоумам дали да го купам, но мислам дека вреди затоа што многу Американци го користат. И со новите промени на Facebook (посебно FB Groups) и Instagram малку потешко ќе се генерира трафик. Големите алатките за автоматизација за Instagram згаснаа(Massplanner и Instagress), најверојатно така ке биде и со помалите.

Дали има некој да сподели почетнички водич за Pinterest ?
 

Naneski

Нов член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
23
Реакции
12
Јас се двоумам дали да го купам, но мислам дека вреди затоа што многу Американци го користат. И со новите промени на Facebook (посебно FB Groups) и Instagram малку потешко ќе се генерира трафик. Големите алатките за автоматизација за Instagram згаснаа(Massplanner и Instagress), најверојатно така ке биде и со помалите.

Дали има некој да сподели почетнички водич за Pinterest ?

http://www.bloggingwizard.com/pinterest-traffic/
https://blog.kissmetrics.com/how-i-got-million-pinterest-views/
 
  • Like
Реакции: Ace

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Пред некои 2 недели Tailwind имаа Live видео на Facebook со вработена во Пинтерест и одговараше на прашања. Видеото е подолу:

Дали некој уште го користи пинтерест, кој е дневниот лимит на пинови кои ги прави по акаунт? дали има проблеми со пинување?
Пинтерест е совршен извор за посети поготово кога се работи за фешн, диети, козметика и истиот треба да се искористи..
 
На врв Дно