• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Дали имате ваши веб страни?

legora

Нов член
Зачленет/а
29 февруари 2012
Мислења
2
Реакции
0
Здраво,

Баш ме интересира дали имате ваши веб страни, ако имате би било добро да ги презентирате на темата, можи да рамениме линкови или некаков друг вид реклама. Мојата е за флеш игри
Код:
http://racing-flashgames.com
ја држам околу 8 месеци, но дури сега почнувам со салам реклама.

Ајде сега вие сте на ред :)
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
ги прочита ли правилата или само чекаше да помине времето !!!
ако си ги ке видеше дека е обавезно кодирање на линкови.
 

BigBull

Активен член
Зачленет/а
1 март 2012
Мислења
193
Реакции
68
Mojata e портал за информатичка технологија, постои само 4 месеци.
Код:
http://itzona.info
 

Tawe

Нов член
Зачленет/а
25 јануари 2012
Мислења
14
Реакции
0
Јас и уште еден сопственик ја одржуваме страната :)

Код:
http://tutorijali.mk/
 

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
Мојот портал е сеуште во изработка, се работи за официјален портал на македонските фанови на Барселона, претходно беше отворен, но поради недостатокот на доволно слободно време решив да го затворам, но овој пат, помодерен дизајн, посовремен и пообемен тим и пред сè почесто ажурирање.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Поради тоа што немаме правило каде што би забраниле на некој начин промовирање на сајтови оваа тема ќе остане се додека не се досредат во наредно освежување правилата.
Видов погоре доста добри сајтови кои се навистина корисни, и поврзани со ИТ, па така да возвратете на оваа можност и дадете мал придонес на ИБиз со тоа што би ете напишале кратка рецензија за што ние дискутираме тука и се друго.
Во иднина ќе имаме и мал дел за пријатели кои не подржуваат па така да обезбедете го вашето место во тој дел.
Контактирајте ме по ПП доколку нешто ве интересира или сакате да прашате нешто.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Код:
www.makdizajn.info

Блог за дизајн и графика. Има и форум, ама послабо е посетуван :)
 

besy

Истакнат член
Зачленет/а
7 јануари 2012
Мислења
312
Реакции
119
Код:
http://biology-lab.com/
Сајт за биологија, форумот е во изработка односно порано имаше ама се расипа...
 

Sisko

Член
Зачленет/а
10 февруари 2012
Мислења
26
Реакции
2
Код:
GameHosting.mk

За неколку дена планираме да се воздигнеме на повисоко ниво со нов дизајн и со нови цени двојно пониски од постоечките. :)
 

POWER

Активен член
Зачленет/а
31 декември 2011
Мислења
438
Реакции
46
Веб-страница
filiptodorov.info
Код:
facebook-smiles.tk
Сајтот ми е безвеза и за тест, не ни планирам да купувам домен
Код:
gamemodes.tk
*Овој е во изработка
Сајт на мене и еден мој пријател, ќе има модови за игри, аддонси за сервери, скинови и слично, и да во план сме да купиме домен, па и да пробаме да направиме некој денар :)
 

Toj

Нов член
Зачленет/а
13 март 2012
Мислења
2
Реакции
0
Веб-страница
blogical.info
BLogical Information - мојот нов блог

Нов сум во блогерајството и делумно во WordPress. Отворив теми на повеќето блогови но ретко кој ми даде некоја критика, па да си ја пробам и тука среќата. Ми требаат многу совети и негативни критики за да можам да се подобрам.
Ги имам прочитано скоро сите теми на форумов, имам инсталирано SEO плугини и ги модифицирав.
Блогот се вика BLogical Information и е состав од Blog, Logical и Information. Кога бирав домен и име сакав да се склопат сите па го одбрав
Код:
http://blogical.info
Бесплатен хостинг користам со бесплатна тема (иако направив неколку измени на темата).


За што ќе пишувам, како, зошто имате повеќе информации на блогот во FAQ и About страниците.
 

Bojan

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
79
Реакции
42
Нов сум во блогерајството и делумно во WordPress. Отворив теми на повеќето блогови но ретко кој ми даде некоја критика, па да си ја пробам и тука среќата. Ми требаат многу совети и негативни критики за да можам да се подобрам.
Ги имам прочитано скоро сите теми на форумов, имам инсталирано SEO плугини и ги модифицирав.
Блогот се вика BLogical Information и е состав од Blog, Logical и Information. Кога бирав домен и име сакав да се склопат сите па го одбрав
Код:
http://blogical.info
Бесплатен хостинг користам со бесплатна тема (иако направив неколку измени на темата).

За што ќе пишувам, како, зошто имате повеќе информации на блогот во FAQ и About страниците.
Интересна тема, ми се свиѓа. Малце ме збунува RSS сликичето горе десно, т.е. не е ни посебно сликиче, во склоп на темата е, али текстот до него "stay updated via rss" можеш да го досредиш. Пошто линкот тешко се наоѓа, ставен е само на зборот "rss", и не е ни потцртан ниту пак има друга боја и тешко се забележува дека има линк до feed-от баш на тој збор. Или напрај го тој зборот "rss" во друга боја, пример црвена (ќе одговара со околината) или потцртај го и слично, чисто за да се разпознава дека е всушност линк.
Ова можеш да го средиш во styles.css фајлот на темата.

Друга ствар шо приметив е дека немаш meta keywords таг. Иако има многу мала seo вредност, посебно кај гугл, ништо не те кошта да направиш, со кеywords кои ги сметаш за релевантни за блогот и за секој пост посебно. Сигурно имаш опција во "HeadSpace SEO" за тоа (пошо глеам тој плагин го користиш, иако ја би ти го препорачал "WordPress SEO by Yoast").

meta description tag кај категорите исто можеш да ставиш. Заедно со мета keywords.

Исто приметив дека ти се дуплира името на сајтот, на главната страна, и на страниците about, contact i faq.И кај некои постови истото.
Незнам дали е проблем со плагинот или дизајнот на темата, али добро би било да си провериш и да средиш.

Можеш да ставиш и некој плугин за related content под секој пост, за да го задржиш колку што можеш повеќе посетителот на страната.
Приметив и дека имаше некој пост само со слика или видео, гледај да имаш барем некој текст покрај сликата. Гугл обрнува внимание на односот помеќу код и текст на страната, така да битно е да имаш повеќе тест. Затоа можда подобро ке ти биде да собереш 4-5 слични работи т.е. rage comics и да ги објавиш во еден пост, со некој си опис или незнам, вовед, или нешо слично...
И нормално, квалитни постови и трпение.

Ми требаат многу совети и негативни критики за да можам да се подобрам.
Освен ова шо спомнав, ако не ти се доста забелешки за еден ден ( и не си почнал да ме пцуеш :razz: ) SEOMOZ имаат одличен материјал односно водич за SEO, или од yoast, во секој случај сигурно ке најдеш работи на кои не си обрнал многу внимание.
 

jane

Нов член
Зачленет/а
15 мај 2012
Мислења
5
Реакции
4
Доста добри македонски сајтови се наведени погоре.

Би сакал да ви ги покажам моите сајтови на кои работам со мојот тим.

HTML:
www.visionmates.com
Векторите, видео снимките/анимациите и музиката се Made In Macedonia а се изработуваат и анимирани веб презентации но тоа во друга тема може да се разговара


HTML:
www.sanitarywaremarket.com
Светски портал за санитарија
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Одлични се и двата сајтови навистина креативни работи најдов во првиот, се гледа дека се професионално изработени.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Сликите што ти се на pic.mk прикачени, одма прикачи ги на друг хостинг за слики или кај тебе на хостот кај што ти е страницата... Pic.MK е „мртов“ веќе неке време
 

Accipiter

Нов член
Зачленет/а
31 мај 2012
Мислења
23
Реакции
11
Портал за мали и средни претпријатијеа. Претежно совети од сите области на економија - финансии, маркетинг, како и совети за планирање на некој бизнис.

Код:
http://biznis101.com/
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Портал за мали и средни претпријатијеа. Претежно совети од сите области на економија - финансии, маркетинг, како и совети за планирање на некој бизнис.

Код:
http://biznis101.com/

Одлично уреден и скоцкан сајт, често го отварам читнувам по некои статии кои што ми се интересни.
 

Eva

Нов член
Зачленет/а
12 јуни 2012
Мислења
3
Реакции
0
Ова е сајт на едни пријатели: http://www.najevtino.mk/
Инаку е доста интересен а и не сум сретнала вакви слични сајтови :)
 

Eva

Нов член
Зачленет/а
12 јуни 2012
Мислења
3
Реакции
0
Портал за мали и средни претпријатијеа. Претежно совети од сите области на економија - финансии, маркетинг, како и совети за планирање на некој бизнис.

Код:
http://biznis101.com/
Овој сајт и мене ми се допаѓа. Јас работам е-трговија, и искрено не сум стернала многу за оваа тема на вашиот сајт. Доколку сте заинтересирани можеме да разменуваме информации.Инаку поздрав за содржината на сајтот.
 
На врв Дно