Во кои програми дизајнирате ?

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Чест ми е да ја отворам првата тема тука. Како графички дизајнери, потребни ви се програми за да го визуелизирате на компјутер она што ви е во главите, или она што веќе ви е претставено на хартија. Јас лично работам најчесто лого дизајн и дизајн на маскоти/карактери, па прво ги цртам на хартија па потоа ги правам дигитално, на компјутер.

Најчесто за маскотите користам Adobe Photoshop ако е наменето само за online use, но ако е и за печатење, тогаш користам Adobe Illustrator или Corel Draw. Логоата се разбира ги правам векторски во Illustrator. Од сите овие програми, користам најнови верзии освен за Photoshop, кадешто користам CS5.5 Extemded верзија.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Не ме бива многу во дизајнот па единствено нешто што го имам е Photoshop cs3.
Го користам за некои шминкања и обиди за правење логоа :). За оваа тема може да каже повеќе томче, тој работи во фирма и баш ме интересира што софтвер користи и на кои машини..
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Е да... ме потсети Аце, машината не ми е нешто моќна... имам 1.5 гига рам, 2GHz AMD Athlon процесор, ATI Radeon x1600 series 512 mb графичка, со 60 гига хард диск... имав од 160 ама ми изгоре :D и да .. на 19 инчен монитор..
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
Не сум некој си дизајнер... Ама порано работев со дизајн на визит карти, флаери, покани, честитки.... И сето тоа се работеше во Photoshop. Моментално имам Photoshop CS4, и немам некоја јака машина за да можам да работам со дизајн...
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
@Nakolce па не ти треба нешто јако за да работиш дизан... машината не го одредува дизајнерот, искуство, досегашни проекти, креативноста... јас почнав со 512 mb RAM интегрирана графичка и 750 MHz процесор...

@Stefan_V ти што работиш ? :)
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
сега засега 90% со corel, малку со фотошоп ако имам потреба за досредување на слики, artcam за цнц--ата
дома зависи од работата некогаш илустратор некогаш фотошоп,..... али сите програми треба да се владеат добро и фотошоп и корел и илустратор,... и ред други :)
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Хм.. корел... и јас едно време пробав да го користам но бев навикнат на hotkeys од илустраторот... го гледав mljarmin па ми изгледаше полесно во корел... и полесно е за цртање кога го пробав ама веке сум навикнат на илустраторот, така да не го менам :D
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
исто и јас, со години не бев работел во корел, тука на работа почнав со x5 и сега некои работи дупло побрзо ке ги направам отколку во илустратор
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Незнам за логоа и такви ствари, но карактерите побрзо ги цртам... се мислам дали да го научам до крај па илустратор да го користам за некоја друга намена или не... можам ли со таблет да цртам у Corel X6 / X5
 

Delta

Нов член
Зачленет/а
5 ноември 2012
Мислења
27
Реакции
21
Јас користам Adobe Photoshop CS5.1 Extended и сум премногу задоволен. Од најмали па се до најголеми "шминкања" на една слика/лого/веб итн..
 

kalco

Член
Зачленет/а
28 август 2013
Мислења
64
Реакции
19
Веб-страница
kalco.ru
За лого Illustrator за UI и Mockup Photoshop.
фотошоп не е баш приателски насторен за правење на ПРОФЕСИОНАЛНИ логоа.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Аj кажи ми шо подразбираш под професионално лого ?
 

kalco

Член
Зачленет/а
28 август 2013
Мислења
64
Реакции
19
Веб-страница
kalco.ru
Што и да подразбирам, лого не се први во фотошоп (точка)
 
На врв Дно