Вовед во CPA Маркетинг

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
CPA е така наречено Cost Per Action.
Во CPA маркетингот работниците(Affiliates или Publishers) како мене се регистрираат на CPA компанија како на пр. Peerfly,AdWorkMedia,Blamads и мн. други, и ги промовираат нивните понуди за дадена цена од една конверзија(lead)
Конверзија е кога некој ќе ја заврши работата која обично е популнување на e-mail,регистрирање на некоја страна или нешто слично.CPA компаниите обично ви кажуваат како понудата конвертира на пример: 1st Page Email Submit,Credit Card submit,1st page zip code submit,2nd page registration и така натаму.
Примери за CPA Понуди :

Email Submit: Конвертира кога човекот ќе впише емаил
Како Изгледа Landing Page:

Цена од една конверзија: 1.30$

Sign Up ( Dating ): Конвертира на регистрација на прва страна
Како Изгледа Landing Page:

Цена од една конверзија: 7.25$
И се натака разни понуди кои конвертираат различно.

Каде да се регистрирате?
Јас моментално сум зачленет во повеќе CPA компании,и тие што ги ги користам,и се надевам дека засекогаш ќе ги користам се
Peerfly(Не ти се јавуваат,мора да имаш над 18 години и да му дадеш лична карта) Доколку сакате да се регистрирате еве реферал линк.
Реферал Линк : http://peerfly.com/?r=71658
АdWorkMedia(Не ти се јавуваат,не бараат лична карта а дали мора да имаш над 18 години незнам)
Реферал Линк : http://www.adworkmedia.com/affiliate-publisher.php?ref=7137
Има и многу други Компании доколку не ве прифатат на овие две можете да пробате само побарајте на google.

Како да ве прифатат во секоја CPA компанија
Ова е многу лесно да бидете прифатени во некоја компанија,се што треба да правите е да лажите(не дека мора но тоа е што треба да се направи :idea:)
Пред да се регистрирате во некоја компанија побарајте наоколу за незе,видете какви reviews има ,колку е тешко да бидете прифатени,дали прават интервју на телефон и друго.Значи прочитајте наоколу за traffic sources и научете околу тоа.Потоа во апликацијата напишете дека вие сте промовирале CPA понуди со тој извор на трафик(да речеме video marketing и PPC кампањи) еве веќе подолго време и објаснете што ќе правите доколку ќе бидете прифатени во компанијата.Се разбира ова треба добро да го средите.

Каков трафик има?
Incentive и Non-Incentive
Aко досега не сте знаеле,има два врсти на traffic во маркетингот.Едниот е Incent,кој е направен кога некој усер ќе биди награден доколку ја пополни вашата понуда.Другиот трафик е non-icent кој е кога усерот е интересиран за понудата.Се разбира во повеќето компании Incentivez Traffic е забранет и ќе добиете бан доколку го направите тоа.

Платен Трафик
Главни два платени трафик извори кои се користат се PPV и PPC
PPV - Pay Per View
LeadImpact, TrafficVance, DirectCPV
PPC - Pay Per Click
Google Adwords, MSN Adcenter, 7 Search
и многу други.

Главни извори на бесплатен трафик
SEO(Search Engine Optimisation) - Search Traffic
Google, Bing, Yahoo
Video - Video Marketing
Youtube,DailyMotion,Metacafe
Article Writing
Articles Baze, EzineArticles

Доколку имате повеќе прашања прашајте во темата!! Ако има проблем со линковите те молам Аце средиги оти неможам да ги кодирам,исто така сликите!
 

lovekidao

Нов член
Зачленет/а
24 јуни 2014
Мислења
13
Реакции
1
Дали можеш да ми помогнеш да ја потполнам мојата апликација? Навистина ми треба :(
 

Oliver

Нов член
Зачленет/а
21 октомври 2014
Мислења
19
Реакции
0
Веб-страница
www.facebook.com
Пр. Јас имам веб страна на која што имам од 1000-5000 посети дневно. Дали можам со овај начин на работа да направам пари преку веб страната.
Дали има пример да ми дадат банери да го поставам на страната (слично како гоогле адсенсе или сл.) или на некаков друг начин ?
 

kiko

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
278
Реакции
105
Прво треба да си го провериш трафикот, од каде ти доагаат највеке луге и зачлени се на некоја компанија и пушти им понуди, или пак земи напрај си емаил листа од лугето па послем уште поубаво ке им пушташ news letters со понуди и ке ги искористиш максимално. Можеш да пробаш и со банери но ако не си искусен ке се зафркнеш :)
 

Oliver

Нов член
Зачленет/а
21 октомври 2014
Мислења
19
Реакции
0
Веб-страница
www.facebook.com
Прво треба да си го провериш трафикот, од каде ти доагаат највеке луге и зачлени се на некоја компанија и пушти им понуди, или пак земи напрај си емаил листа од лугето па послем уште поубаво ке им пушташ news letters со понуди и ке ги искористиш максимално. Можеш да пробаш и со банери но ако не си искусен ке се зафркнеш :)
Не те разбрав најдобро како мислиш ?
Пример најмногу посети ми доаѓаат од Канада. Јас треба да најдам некоја компанија од Канада и да и пуштам понуди (какви понуди?) или ако имам емаил листа од 1000 луѓе (1000 различни е-маилови) да му пуштам нив понуди (понуди од мојата страна? пр. Ако имам страна што продава часовници да им испратам каталози за часовниците или сл., но јас имам страна за забава вести и сл. нема што да им испратам) ?

Дали е подобро да ставам гоогле адсенсе на страната или па на ваков начин да заработувам со ЦПА? Како се заработува повеќе и дали можам да ги комбинирам и двата начини ( да имам и реклами од гоогле и со ЦПА) ?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Не те разбрав најдобро како мислиш ?
Пример најмногу посети ми доаѓаат од Канада. Јас треба да најдам некоја компанија од Канада и да и пуштам понуди (какви понуди?) или ако имам емаил листа од 1000 луѓе (1000 различни е-маилови) да му пуштам нив понуди (понуди од мојата страна? пр. Ако имам страна што продава часовници да им испратам каталози за часовниците или сл., но јас имам страна за забава вести и сл. нема што да им испратам) ?

Дали е подобро да ставам гоогле адсенсе на страната или па на ваков начин да заработувам со ЦПА? Како се заработува повеќе и дали можам да ги комбинирам и двата начини ( да имам и реклами од гоогле и со ЦПА) ?
Најдобро е да им продаваш продукт на страната во зависност од нишот би требало релевантен производ да им продаваш. Ако посетите не ти се баш купувачи и се луѓе на кои им треба нешто да симнат, можеш со ЦПА понуди кои претходно ке ги филтрираш за канада и ке го одбереш најдобриот кој добро конвертира и е солидна сума. Ако и тоа не ти успее, т.е ако не ти конвертираат посетите, тогаш Адсенсе ти е последна шанса.

за емаил маркетинг би требало да поставиш Subscribe форма и да собереш таргетирани емаил адреси па после да ги маркетираш.
 

Oliver

Нов член
Зачленет/а
21 октомври 2014
Мислења
19
Реакции
0
Веб-страница
www.facebook.com
А дали можи со македонска страна да работиш ЦПА ?
т.е. дали од секоја држава добиваш исто пари за некоја завршена работа или различно е ?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
А дали можи со македонска страна да работиш ЦПА ?
т.е. дали од секоја држава добиваш исто пари за некоја завршена работа или различно е ?
За жал нема македонски компании кои се рекламираат а уште помалце има странски кои сакаат посети од МК.
 

Oliver

Нов член
Зачленет/а
21 октомври 2014
Мислења
19
Реакции
0
Веб-страница
www.facebook.com
Можи да ми дадете линкови од некои веб страни што заработиваат со ЦПА ?
 

Мане

Член
Зачленет/а
6 февруари 2014
Мислења
101
Реакции
17
Некој да објасне како да почнам со цпа знам се како оде како треба ама едноставно небива :D :D
со abdult cpa ке биде нешто?
Еве еден мој сајт некој совет што да правам сонего?
http://wowthatass.wordpress.com

Нема многу посетители денеска има 307 пошто цела ден го рекламирам по фб групи и имам фб страна исто така ама небива и небива лајкови да соберам имам 700 од кој 300 се одмене мислам факе лајкови се
 

FiliP.D

Активен член
Зачленет/а
24 септември 2012
Мислења
179
Реакции
79
Некој да објасне како да почнам со цпа знам се како оде како треба ама едноставно небива :D :D
со abdult cpa ке биде нешто?
Еве еден мој сајт некој совет што да правам сонего?
http://wowthatass.wordpress.com

Нема многу посетители денеска има 307 пошто цела ден го рекламирам по фб групи и имам фб страна исто така ама небива и небива лајкови да соберам имам 700 од кој 300 се одмене мислам факе лајкови се

На која ЦПА компанија си зачленет?
Незнам многу баш јас со ова, адулт методи зошто не сум ѓи работел многу.. Видов дека на страната имаш поставено линк кој води до контент локер.
Зошто не се зачлениш во некоја друга компанија како на пример, Crakrevenue, PeerFly и многу други кој имаат адулт понуди и можеш полесно да профитираш.
Незнам колку ќе ти биди ова цело корисно што ти го кажав сега, напоменав дека немам многу работено со адулт. :D
 

Мане

Член
Зачленет/а
6 февруари 2014
Мислења
101
Реакции
17
На која ЦПА компанија си зачленет?
Незнам многу баш јас со ова, адулт методи зошто не сум ѓи работел многу.. Видов дека на страната имаш поставено линк кој води до контент локер.
Зошто не се зачлениш во некоја друга компанија како на пример, Crakrevenue, PeerFly и многу други кој имаат адулт понуди и можеш полесно да профитираш.
Незнам колку ќе ти биди ова цело корисно што ти го кажав сега, напоменав дека немам многу работено со адулт. :D
цпа леад иначе подоле на страната има од cractrevenue линк поставено
 

FiliP.D

Активен член
Зачленет/а
24 септември 2012
Мислења
179
Реакции
79
Да видов дека има, но не ми се верува дека и некој ќе се излаже на тој текст да се регистрира. Пробај да го средиш подобро тексот.:)
 

Мане

Член
Зачленет/а
6 февруари 2014
Мислења
101
Реакции
17
Да видов дека има, но не ми се верува дека и некој ќе се излаже на тој текст да се регистрира. Пробај да го средиш подобро тексот.:)
ее за такви работи не ме бидува слабо ми оде хаха некој пример за текст да ставам?
 

FiliP.D

Активен член
Зачленет/а
24 септември 2012
Мислења
179
Реакции
79
Па уклучи ја малце тука кративноста.. Најчесто на вакви страници сурфаат мажи т.е оние кои не можат во живо да си најдат ништо:p, или пак сакаат да пробат онлајн дејтинг (само нагодување). Ти можеш да го искористиш ова на некој начин и да си создадеш свој текст. :)
Се надевам дека ти помогнав на некој начин.
 

Мане

Член
Зачленет/а
6 февруари 2014
Мислења
101
Реакции
17
Па уклучи ја малце тука кративноста.. Најчесто на вакви страници сурфаат мажи т.е оние кои не можат во живо да си најдат ништо:p, или пак сакаат да пробат онлајн дејтинг (само нагодување). Ти можеш да го искористиш ова на некој начин и да си создадеш свој текст. :)
Се надевам дека ти помогнав на некој начин.
Абе ја знам се знам само неможам да напишам ама ич не ме бидува за такви работи на фивер некој ако ми напише порака не се врака кајмене а брат ми ако ми напише одма и порачуваат и се :D
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Абе ја знам се знам само неможам да напишам ама ич не ме бидува за такви работи на фивер некој ако ми напише порака не се врака кајмене а брат ми ако ми напише одма и порачуваат и се :D
нормално дека не секој е надарен за се, па така ако не те бидува за copywriting плати си некој да ти напише професионален текст, еве на форумов го имаш @AleksandarJ проверен и супер за пишување.
 

Мане

Член
Зачленет/а
6 февруари 2014
Мислења
101
Реакции
17
LeadImpact, TrafficVance, DirectCPV Нешто повеќе за овие страни? некое убаво објаснување
шо е конверзија
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
LeadImpact, TrafficVance, DirectCPV Нешто повеќе за овие страни? некое убаво објаснување
шо е конверзија
Конверзија е кога некој ќе ја заврши работата која обично е популнување на e-mail,регистрирање на некоја страна или нешто слично.CPA компаниите обично ви кажуваат како понудата конвертира на пример: 1st Page Email Submit,Credit Card submit,1st page zip code submit,2nd page registration и така натаму. Ти пиши горе убаво.
Тие страни што ги наброја се платен трафик (Pay Per View или на кратко PPV).
 
На врв Дно