Бесплатен AdWords ваучер!

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
89rVT.jpg

Има уште еден ден!
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Еве го впишав кодот и се е океј.Прв пат работам со AdWords направив кампања ај да видиме шо ќе бидне од ова.Се надевам дека добро ја составив кампањата бидејќи како што кажаф ова ми е прв пат да работам со платен трафик.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
@Аце: што им текнало на Google да пуштат AdWords купончиња за нас сиротите? :)

иначе, купонов е еден, за еден account и aleksandar4o го искористи.. или е за повеќе account-и?

@aleksandar40: за што ќе го користиш купонот? ако линкаш директно до CPA понуда.. побоље немој.. ќе те скинат.
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
@Аце: што им текнало на Google да пуштат AdWords купончиња за нас сиротите? :)

иначе, купонов е еден, за еден account и aleksandar4o го искористи.. или е за повеќе account-и?

@aleksandar40: за што ќе го користиш купонот? ако линкаш директно до CPA понуда.. побоље немој.. ќе те скинат.
Хаха.. би требало да е за повеќе колку што знам. Па незнам направив една кампања и не ми беше прифатена сега направи нова за мојот блог до потписот во signature,ќе видиме дали тоа ќе фати.Иначе кој мислеш да ме сќине? Прашаф и рекоја дека можи да се користи AdWords за промовирање :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Тестирав едно трикче со AdWords и ако се покаже океј ќе го имате во VIP секцијата и ќе можете да генерирате неограничено AdWords купони.
1 купон - 1Adwords акаунт.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
@aleksandar40: ако линкаш директно до CPA понуда, пр: peerfly.com/brojnaponuda... ем што нема да ти го одобрат огласот, ем може да те банираат. тоа мислев ко реков дека ќе те скинат.
едино, можеш да направиш да ги носи линкот до твојот сајт.. ама не директно до домејнот, туку до некоја страна од сајтот. тоа колку да ти пројде огласот со Approved. е тек откога ќе ти го одобрат огласот, можеш со многу едноставен meta-redirect да ставиш на страната и да ги носи до CPA понудата.. и посетителите како ќе слетуваат на страната, така ќе бидат редиректирани на CPA понудата. тука не ти е лошо и да уфрлиш Google Analytics да убациш, да видиш каков ќе ти е traffic-от.

@Аце.. и по не знам кој пат... поштујам за ова со ваучерите.. u da man! :)
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
@aleksandar40: ако линкаш директно до CPA понуда, пр: peerfly.com/brojnaponuda... ем што нема да ти го одобрат огласот, ем може да те банираат. тоа мислев ко реков дека ќе те скинат.
едино, можеш да направиш да ги носи линкот до твојот сајт.. ама не директно до домејнот, туку до некоја страна од сајтот. тоа колку да ти пројде огласот со Approved. е тек откога ќе ти го одобрат огласот, можеш со многу едноставен meta-redirect да ставиш на страната и да ги носи до CPA понудата.. и посетителите како ќе слетуваат на страната, така ќе бидат редиректирани на CPA понудата. тука не ти е лошо и да уфрлиш Google Analytics да убациш, да видиш каков ќе ти е traffic-от.

@Аце.. и по не знам кој пат... поштујам за ова со ваучерите.. u da man! :)
Не не , никогаш не користам директен линк со домен од peerfly.Еве ставив до мојот блог ми го прифатија, амаа засега немам ни импресии ништо од кликови, до душа незнам како работи,ама ако некој кликне треба да се појави но сеуште ништо :(
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
зависи колку имаш ставено CPC (Cost Per Click)
можеш да видиш колку е најдобро да ставиш ако го искористиш Google Keyword Tool.
го впишуваш клучниот збор во GKT и ќе ти каже одприлика колку се плаќа CPC кај нив.. тоа би ти била ориентација за колку да ставиш во AdCenter.
еве на пример, за клучен збор (Phrase search): computer tricks (од твојот сајт) има 4.400 локални (US) пребарувања и имаш $5.43 CPC (што е изгор скапо)
треба да си најдеш некој асален keyword кој има барем +3.000 локални пребарувања и CPC испод $0.5

тоа зависи и од CPA понудата и што конкретно ќе промовираш.
пошто имаш сајт за компјутери, би требало да промовираш CPA понуда во врска со компјутери.
(не)арно ама.. CPC за computer related keywords е секогаш скапо.

едино.. можеш да направиш варка..
промовираш да речеме "baby diapers"..
го ставаш клучниот збор во насловот, пр. "Looking for baby diapers?"
го ставаш клучниот збор во текстот, пр. "Get a $1500 Baby Diapers and Formula Gift Card with this great offer"
го ставаш уште еднаш и во Visible URL: www.freebabydiapers.com
вистинскиот URL ќе ти биде: http://www.computingnetwork.blogspot.com/baby-diapers
значи го имаш клучниот збор во наслов, текст и URL
е кај вистинскиот URL можеш да ставиш redirect кој ќе ги редиректира директно на CPA понудата или пак, landing page кој ќе им направи пред-продажба за понудата) вторава опција ти е подобра, зошто ако на landing page-от го имаш на неколку пати клучниот збор, ќе ти се подобри overall Quality Score на огласот, што ќе значи: плаќаш помалце CPC а си погоре на резултатите од огласите.

само.. знаеш.. цимава работа.. промовираш бебешки пелени, а имаш сајт за компјутери.
ако не те мрзи, испоотвори различни Web 2.0 блогови за различни niche-а (babies, health, fitness, self-help)... и направи еден куп огласи кои ќе носат на соодветниот блог. ќе тестираш и видиш кој од нив ти носи пари за после некое време да удриш акцент на тој оглас, а другите да ги паузираш, да не ги испотрошиш сите пари :)
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Се наоѓа ли уште некој таков ваучер? Добро ли е да рекламираш страна со адсенсе на неа?
 
  • Like
Реакции: kiko

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Се наоѓа ли уште некој таков ваучер? Добро ли е да рекламираш страна со адсенсе на неа?


па као Адсенсе не дозволува платени кликови, ама ако се од Adwords нема гајле, тестирано...

Adwords строго користете го на производи за продажба, Амазон, Кликбенк етц...
Некој по скап производ, и никако не ставајте Broad или киворди со 2 збора, ке ви летне кредитот и ништо нема да постигнете. Доколку сте по искусни во Adwords, обавезно и Negative Keywords.
 

VaneVelkoV

Нов член
Зачленет/а
25 февруари 2014
Мислења
6
Реакции
1
Јас имам промотивни ваучери потроши $25 добиј $100 за акаунти на адвордс не постари од 14 дена. Ако му требат на некој нека ме контактире.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Јас имам промотивни ваучери потроши $25 добиј $100 за акаунти на адвордс не постари од 14 дена. Ако му требат на некој нека ме контактире.
Тоа е бесплатно за секој кој ке вложи $25 http://www.google.com/ads/adwords-coupon.html нема потреба од дополнително контактирање!!!
Start today and save $75
Get $75 in free ad credit when you spend $25.*
LH2qbOt.png
 
  • Like
Реакции: kiko

VaneVelkoV

Нов член
Зачленет/а
25 февруари 2014
Мислења
6
Реакции
1
Да да на тоа мислев потроши тс вложи... а јас мислев дека само на Google Partners ги даваат тии купони, моја грешка нема потреба од извичници, тука сме да си помагаме :)[DOUBLEPOST=1412234225,1412233921][/DOUBLEPOST]
  • Offer available only to customers with an AdWords billing address in the US or Canada. For the complete terms and conditions which apply, visit the relevant page for the US and Canada.
Мислам дека ова е разликата меѓу Партнер промотивните кодови од овие. Преку Партнерс може за секаде да се користат.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Да да на тоа мислев потроши тс вложи... а јас мислев дека само на Google Partners ги даваат тии купони, моја грешка нема потреба од извичници, тука сме да си помагаме :)[DOUBLEPOST=1412234225,1412233921][/DOUBLEPOST]
  • Offer available only to customers with an AdWords billing address in the US or Canada. For the complete terms and conditions which apply, visit the relevant page for the US and Canada.
Мислам дека ова е разликата меѓу Партнер промотивните кодови од овие. Преку Партнерс може за секаде да се користат.
и овие ги користам цело време, единствено што си лимитиран, една картица еден ваучер.
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18

Naneski

Нов член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
23
Реакции
12
На врв Дно